O mnie

Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć coś nowego

Poznajmy się

Nazywam się Wojciech Brania i chętnie zostanę twoim coachem.

 Jestem trenerem rozwoju osobistego i pomagam ludziom w doskonaleniu umiejętności psychologicznych. Prowadzę warsztaty i szkolenia pokazujące jak komunikować się lepiej, być bardziej asertywnym, umiejętnie stawiać i dbać o swoje granice psychologiczne oraz jak skutecznie radzić sobie ze stresem. Pokazuję jak poprawić efektywność w pracy, relacjach i zbudować równowagę życiową. Przez ponad dwadzieścia lat zdobywałem i doskonaliłem swój warsztat trenerski pracując z urzędnikami i funkcjonariuszami administracji publicznej. Poniżej możesz zapoznać się z moją biografią i zawodowym doświadczeniem oraz myślami bardziej od serca.

Moje talenty

Moje top #5 talentów wg testu Gallupa:

#1 Współzależność
#2 Wizjoner
#3 Odkrywczość
#4 Rozwijanie Innych
#5 Maksymalista

Więcej o teście Gallupa i moich wynikach w artykule na Blogu.

Skąd moja specjalizacja?

  • Studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, specjalność pedagogika resocjalizacyjna.
  • Studia podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie, kierunek zarządzanie personelem.
  • Szkoła Profesjonalnego Coachingu w Instytucie Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego w Krakowie.

Od 1995 do 2022 roku pełniłem służbę jako funkcjonariusz Służby Celnej i Służby Celno-Skarbowej. W tym czasie przez 17 lat zajmowałem stanowiska kierownicze: 

  • od kwietnia 2000 do września 2003 roku kierowałem sekcją przeznaczeń celnych,
  • od września 2003 do kwietnia 2004 roku kierowałem referatem przeznaczeń celnych,
  • od lutego 2009 do czerwca 2009 roku pełniłem obowiązki kierownika referatu rozwoju i specjalistycznego wsparcia systemu ECS,
  • od lipca 2009 do lutego 2017 roku zajmowałem stanowisko naczelnika wydziału organizacji i komunikacji społecznej,
  • od marca 2017 do kwietnia 2018 pełniłem funkcję kierownika działu realizacji i służby dyżurnej, od czerwca 2018 do lipca 2019  działu centrum koordynacji i  kontroli mobilnej, od sierpnia 2019 do stycznia 2021 działu centrum koordynacji, kontroli mobilnej i zabezpieczenia działań,
  • a od lutego 2021 do listopada 2021  pełniłem funkcję naczelnika wydziału centrum koordynacji, kontroli mobilnej i zabezpieczanie działań.

Kierownik zespołów projektowych, współtwórca koncepcji wdrożenia zmian i kierownik zespołów wdrożeniowych. Min. Koncepcji utworzenia Ogólnopolskiego Centrum Rozliczeń Należności Celnych i Podatkowych,  Koncepcji Kontroli Mobilnej w Małopolskim Urzędzie Celno-Skarbowym, Wdrożenia Wspólnej Oceny Kontroli Zarządczej  Metodą CAF.

Trener i wykładowca Resortu Finansów i Krajowej Szkoły Skarbowości. Od 2000 roku prowadzę szkolenia i warsztaty wspierające rozwój kompetencji psychologicznych i kształtujące postawy etyczne funkcjonariuszy i pracowników.  Wśród szkoleń główne miejsce zajmują:

  • Elementy psychologii w kontroli przedsiębiorcy: komunikacja interpersonalna, asertywność,  elementy wywierania wpływu i negocjacji. Szkolenie w ramach Zasadniczego Kursu Zawodowego dla funkcjonariuszy.
  • Etyka zawodowa - wybrane elementy. Budowanie profesjonalnej postawy funkcjonariusza podczas wykonywania czynności służbowych. Szkolenie w ramach Zasadniczego Kursu Zawodowego dla funkcjonariuszy.
  • Komunikacja interpersonalna i komunikacja asertywna. Szkolenie w ramach kursu oficerskiego.
  • Problemy etyczne w Służbie Celnej związane z nadużywaniem środków psychoaktywnych oraz patologicznym hazardem. Szkolenie w ramach kursu oficerskiego  oraz dla kadry kierowniczej.
  • Ocena okresowa. Wybrane zagadnienia  – Elementy rozmowy oceniającej. Szkolenie dla kadry kierowniczej
  • Sytuacje wyzwań etycznych – wybrane zagadnienia zarządzania motywacjami (zarządzanie przez wartości). Szkolenie w ramach kursu oficerskiego i dla kadry kierowniczej.


Asesor wewnętrzny.  W ramach badania kompetencji kadry kierowniczej Metodą Assessment/Development Center od 2015 roku brałem udział w sesjach oceny kompetencji osób zajmujących wyższe stanowiska kierownicze w Służbie Celnej i Krajowej Administracji Skarbowej. Sporządzałem raporty oceny wybranych kompetencji oraz prowadziłem rozmowy feedbackowe i wspierałem badanych w tworzeniu indywidualnych planów rozwoju.

Więcej o teście Gallupa i moich wynikach w artykule na Blogu.

Moimi słowami

Nazywam się Wojciech Brania i ciągle się rozwijam, doskonalę i poznaję siebie. Poznawanie siebie jest inspirujące. Czasem trudne i bolesne. Jednak zawsze prowadzi do niespodziewanych rezultatów w postaci zmiany. Jak powiedział Heraklit z Efezu „Jedyną stałą (pewną) rzeczą w życiu jest zmiana”. Czy tego chcemy czy nie i tak nas dopadnie. Więc może lepiej wyjść jej naprzeciw? 

Moje doświadczenie zawodowe z pracy w administracji publicznej to tylko część mojej historii. Drugi rozdział to odkrywanie siebie na nowo. Od dwóch lat pracuję nad własną zmianą i rozwojem osobistym. Doskonalę się uczestnicząc w warsztatach i szkoleniach specjalistycznych oraz pracując na własnej terapii i coachingu. Zdobywam dzięki temu mnóstwo wiedzy i umiejętności na temat zakamarków ludzkiej psychiki i sposobów oswajania tego co ukryte w naszej nieświadomości. Pokochałem poznawanie ludzi i pracę z nimi. Uwielbiam prowadzić warsztaty, szkolenia tak samo, jak pracę jeden na jeden. Analizowanie i dyskutowanie na różnorodne tematy humanistyczne stanowi niesamowicie ekscytujące doświadczenie. 

W pracy coachingowej pomagają mi moje najcenniejsze talenty, do których należą: Współzależność, Rozwijanie innych, Odkrywczość, Wizjonerstwo i Maksymalizacja. Dzięki nim potrafię dostrzec potencjał w każdej osobie, powiązania między różnymi zjawiskami i sytuacjami, niewidoczne na pierwszy rzut oka możliwości, a także motywować do poszukiwania najlepszych rozwiązań i najtrafniejszych pomysłów. 

Przekraczając półmetek mojego życia, z całą pewnością czuję się wystarczający do tego, żeby odpowiedzialnie dzielić się zdobytym doświadczeniem i wspierać innych w poszukiwaniu swojej roli i definiowaniu swojego miejsca w świecie. Syn, wnuk , ojciec, mąż, pracownik, szef, wykładowca, trener, funkcjonariusz to tylko niektóre z ról, które pełniłem lub ciągle pełnię w swoim życiu. W jednych czułem się lepiej, inne nie bardzo mi pasowały. Jedne przyjmowałem z własnej woli, z wyboru, inne były spełnieniem oczekiwań społecznych, otoczenia zewnętrznego. Długo uczyłem się nawigować w tym skomplikowanym świecie.  Dopiero po latach mogę stwierdzić, że wiem dużo więcej. I widzę dużo więcej, choć jeszcze nie wszystko. 

Spokój i równowagę, a także sprawność mojego ciała zachowuję dzięki praktykom związanym z jogą. Codzienne ćwiczenia fizyczne, praktyki oddechowe i przy okazji uważność i medytacja sprawiają, że moje ciało jest elastyczne, a umysł giętki. Daje mi to możliwość zachowania równowagi i bycia tu i teraz. Dystans, wdzięczność i uważność pozwala mi oddzielać to na co mam wpływ, od tego co jest jedynie oczekiwaniami otoczenia albo myślami o „kiedyś”, które przywołują niewspierające emocje. 

Bycie wystarczającym jest super. Z całą pewnością pomaga w tym większa świadomość siebie i poczucie wpływu na to jak chcę funkcjonować. Czy to jest łatwe? Pewnie, że nie. Ale bardzo podniecające i ekscytujące. A na pewno daje poczucia pewności siebie i sprawczości. Daje moc. 

Pasja

Od kilku lat moją pasją jest bieganie. Zaczęło się po czterdziestce, kiedy wstając codziennie rano z łóżka zauważyłem, że potrzebuję coraz więcej czasu na rozruch, a moje mięśnie i ścięgna są coraz bardziej skurczone. O przybywających kilogramach nie wspominam. Postanowiłem więc wrócić do moich szkolnych ulubionych zajęć sportowych, czyli biegania. Początki nie były łatwe, ani obiecujące. Jednak samozaparcie, poszukiwanie najlepszych motywatorów i wyznaczanie sobie kolejnych celów pomogło. Dziś mogę się, z dumą, pochwalić przebiegnięciem kilku półmaratonów (to moje ulubione dystanse), a nawet maratonu, który odbył się w dniu moich imienin, a dzień po 53 urodzinach.

Przez siedem lat wystartowałem w kilkunastu zawodach na dystansie 10 km (mój najlepszy wynik uzyskałem w 2023 roku podczas biegu Konstytucji w Rudzach – 46:08 min.), w kilku półmaratonach, (a tutaj mój najlepszy wynik to 1:46:50 w Garda Trentino Półmaratonie we Włoszech w 2023r.). W tym samym roku przebiegłem pierwszy w swoim życiu maraton. Startowałem również w biegach niepodległości na dystansie 11 km, czy Biegach Trzech Kopców o długości ponad 13 km. W charytatywnym biegu Wings for Life  z aplikacją (2023) “uciekałem” przed Adamem Małyszem przez 2:16:19 pokonując 27, km i 130 km. Ciągle trenuję i poprawiam moje wyniki. To naprawdę motywujące.