Test Gallupa: Poznaj swoje talenty, zmaksymalizuj swój potencjał

Naturalnie ludzkie jest dostrzeganie w sobie słabych stron, niechcianych cech czy niedoskonałości i braku skuteczności. Kiedy jesteśmy pytani o nasze mocne strony mamy w głowie pustkę, a nasz mózg przechodzi w tryb oszczędzania energii. A przecież poznanie siebie i budowanie pewności siebie zaczyna się właśnie tutaj. Od wypracowania w sobie przekonania, że mocne strony, które należy w pracy i relacjach wykorzystywać, ma każdy z nas. I że one wcale nie są zakopane głęboko.

 

Jednym ze sposobów na odkrycie swoich wyrazistych talentów czy silnych aspektów jest Test Gallupa, znany również jako CliftonStrengths lub StrengthsFinder. Jako narzędzie oceny osobistej stworzony przez Donalda O. Cliftona i jego zespół w firmie Gallup test wykorzystywany jest do identyfikacji i zrozumienia indywidualnych mocnych stron każdej osoby.

 

Każdy z nas jest unikatowy, dlatego wynik jest dokładnie dopasowany do indywidualnych jednostek. Test Gallupa polega na wypełnieniu kwestionariusza, na podstawie, którego uczestnik spośród 34 wyróżnionych przez autorów testu (lista wszystkich talentów na końcu tego wpisu) otrzymuje listę pięciu najważniejszych talentów, zwanych “siłami”. Te podzielone są na cztery domeny: Wykonywanie (Executing), Wpływanie (Influencing), Budowanie relacji (Realtionship Building) oraz Myślenie Strategiczne (Strategic Thinking).

 

Jak prezentowane są wyniki?

Po wykonaniu testu uczestnik otrzymuje zindywidualizowany raport, w którym szczegółowo opisano dominujące talenty osoby. Każdy z tych podanych rezultatów prezentuje obszar, w którym dana osoba ma szczególny potencjał. Dodatkowo otrzymany raport może być dla osoby wskazówką w zrozumieniu swoich dotychczasowych zachować czy problemów. Otrzymane wyniki mogą być podstawą dla zmiany podejścia do wielu aspektów życia. Zarówno w pracy jak i w prywatnych relacjach warto wiedzieć jakie mamy mocne strony i jak skutecznie wykorzystać nasze naturalne predyspozycje.

 

Kiedy warto sięgnąć po ten instrument? Test Gallupa jest szczególnie użyteczny dla osób pełniących funkcje kierownicze lub zarządzających zespołami, ale również dla osób, które swój zespół dopiero zaczynają budować. Po test warto również sięgnąć na różnych etapach swojej kariery. Znakomicie sprawdzi się zarówno osobą, które dopiero podejmują decyzję o swojej przyszłej karierze oraz dla osób, które rozważają zmianę jej kierunku.

 

Test Gallupa to tylko jedno z wielu skutecznych narzędzi do poznania siebie, ale zawsze należy pamiętać, że nie dostarczy nam odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące samorozwoju i kariery. Jest jednak ciekawą alternatywą i możliwością, która pozwoli na określenie indywidualnych mocnych stron.

 

Należy również pamiętać, że nie ma “gorszych” ani lepszych” czy “bardziej wartościowych” talentów. Pamiętaj, że każdy z nas jest niepowtarzalna, podobnie jak unikalna jest kombinacja naszych talentów oraz sposób, w jaki się one manifestują w życiu. Nie istnieje żadne absolutne kryterium, które mogłoby określić ich hierarchię.

 

34 talenty według testu Gallupa:

Domena Wykonywanie:

  1. Odpowiedzialność
  2. Osiąganie
  3. Organizator
  4. Pryncypialność
  5. Bezstronność
  6. Rozwaga
  7. Dyscyplina
  8. Ukierunkowanie
  9. Naprawianie

Domena Budowanie relacji:

  1. Współzależność
  2. Rozwijanie innych
  3. Bliskość
  4. Empatia
  5. Indywidualizacja
  6. Optymista
  7. Elastyczność
  8. Zgodność
  9. Integrator

Domena Myślenia strategicznego:

  1. Analityk
  2. Kontekst
  3. Wizjoner
  4. Odkrywczość
  5. Zbieranie
  6. Strateg
  7. Intelekt
  8. Uczenie się

Domena Wpływu

  1. Aktywator
  2. Dowodzenie
  3. Komunikatywność
  4. Rywalizacja
  5. Maksymalista
  6. Wiara w siebie
  7. Poważanie
  8. Czar

 

Po więcej informacji zajrzyj na oficjalną stronę Clifton strengths.

Picture of Wojciech Rajmund Brania

Wojciech Rajmund Brania

Nazywam się Wojciech Rajmund Brania i chętnie zostanę twoim coachem. Jestem trenerem umiejętności psychologicznych. Obecnie prowadzę warsztaty i szkolenia pokazujące jak komunikować się lepiej, być bardziej asertywnym, umiejętnie stawiać i dbać o swoje granice psychologiczne oraz jak skutecznie radzić sobie ze stresem.